Belka
Czwartek, 18 Lipca 2019   imieniny: Kamil, Robert, Szymon
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Misje w Sworach

Data publikacji: 2019-03-04, Data modyfikacji: 2019-03-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Jubileuszowe Misje Ewangelizacyjne rozpoczęły się w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sworach. W dniach 3 – 10 marca wierni będą przeżywać wydarzenia tygodnia misyjnego. Jubileuszowe misje ewangelizacyjne to jest szczególny czas, kiedy Bóg przechodzi obok człowieka, z łaską uzdrowienia, umocnienia, podniesienia, miłości. I takim czasem są misje. Podczas tygodnia misyjnego tradycyjne do parafii peregrynują święte znaki, obraz Matki Bożej Kodeńskiej oraz relikwie błogosławionych Męczenników Podlaskich z Pratulina. Misje prowadzi ks. Andrzej Żelazo, dyrektor Domu Rekolekcyjnego w Osinach Nowych. Szczególnych wydarzeniem podczas tygodnia misyjnego jest przybycie świętych znaków, obrazu Matki Bożej Kodeńskiej oraz relikwii bł. Męczenników z Pratulina. Odbędzie się to w sobotę, 9 marca. Krótka historia parafii w Sworach. Parafia Swory pierwotnie była prawosławna. Po unii brzeskiej parafia dobrowolnie połączyła się kościołem greckokatolickim. Cerkiew prawosławna przed 1603 r. uległa spaleniu, zaś nową świątynię zafundował Krzysztof Radziwiłł "Sierotka". Parafia była greckokatolicka do 1875 r., czyli do kasaty unii na Podlasiu. Dwóch ostatnich księży sworskich musiało uciekać za granicę do Galicji, z obawy przed aresztowaniem przez prawosławnego gubernatora siedleckiego Stiepana Gromiekę. Od 1875 roku parafia zostaje przemocą zmieniona na prawosławną przez rząd carski. Po ukazie tolerancyjnym w 1905 roku wydanym przez cara Mikołaja II w ciągu 1907 r. i 1908 r. wybudowano nowy kościół, gdyż cerkiew prawosławna proroka Eliasza nie została zwrócona unitom. Parafia prawosławna istniała do 1915 r., zarządzana przez księdza prawosławnego Emiliana Sztelmachowa. Została ewakuowana przez rząd carski do Rosji. Po 11 latach, a w 1926 r. cerkiew prawosławna została rozebrana. Parafia oficjalnie została erygowana w 1919 r. przez biskupa Henryka Przeździeckiego. W 1921 r. miała miejsce pierwsza wizytacja biskupia. W 2003 r. parafia uroczyście obchodziła 400-lecie istnienia. 21 września 2008 parafia Swory uroczyście obchodziła 100-lecie fundacji i budowy kościoła. Informacje o parafii na podstawie: Józef Geresz: Z dziejów wsi i parafii Sfory. Bialska Biblioteka Cyfrowa, 2008. Parafia na stronie diecezji siedleckiej. ICH/Biała Podlaska

Pełna treść wiadomości na: tag:podlasie24.pl/atom/aktualnosci/486e9
podlasie24.pl, Źródło artykułu: podlasie24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat łosicki – powiat w województwie mazowieckim z siedziba w Łosicach. W skład powiatu wchodzą gminy: Łosice, Huszlew, Olszanka, Platerów, Sarnaki i Stara Kornica, zajmując powierzchnię 771,77 km².

  Atrakcje przyrodnicze stanowią: Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu”, rezerwaty przyrody (Zabuże i Kózki), 18 użytków ekologicznych, 84 pomniki przyrody oraz Obszary Chronionego Krajobrazu (Dolina Dolnego Bugu, Dolina Liwca, Ostoja Nadbużańska).

  Do zabytków zaliczane są: Klasycystyczny dwór w Toporowie, Neogotycki dwór w Chotyczach, Kościół parafialny p.w. Św. Antoniego Padewskiego w Huszlewie, kościół parafialny p.w. św. Stanisława Biskupa w Sarnakach, stary browar z 2. połowy XIX w., Dwór w Krasnej, Eklektyczny dwór w zespole dworskim w Dziadkowskich oraz neogotycki kościół parafialny pw. św. Zygmunta wybudowany w latach 1906-1909, dawny klasztor księży komunistówz pierwszej poł. XIX w.czy cmentarz żydowski w stolicy powiatu.

  Przez powiat przebiega droga krajowa nr 19.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola